3+1 veci, čo by ste nikdy nemali dať svojmu psovi

Vieme, že je veľmi ťažké odolať Vášmu Maznáčikovi, ktorý pozerá obrovskými, smutnými očami pri varení alebo jedení. Musíte sa však naučiť odolávať pokušeniu! Existuje veľa potravín, ktoré môžeme jesť kedykoľvek, ale našim miláčikom môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti alebo ich konzumovanie môže to byť smrteľné.

Teraz Vám ukážeme štyri jedlá, ktoré by ste nikdy nemali dať svojmu Miláčikovi, bez ohľadu na to, ako sa správa a ako pozerá na jedálenský stôl alebo kuchynský pult.

Čokoláda

Čokoláda, zlúčenina v čokoláde zvaná teobromín, má stimulačný účinok na človeka, ale môže byť pre psov mimoriadne nebezpečná. Môže spôsobiť malé množstvo intoxikácie zvracaním alebo hnačkou a vyššie dávky môžu viesť k srdcovým arytmiám, trasu a v najhoršom prípade k smrti. Málokto vie, že teobromín sa nachádza nielen v horkej- a mliečnej čokoláde, ale aj v bielej čokoláde.

Cibuľa a cesnak

Rovnako ako čokoláda, cibuľa a cesnak obsahujú určitú látku škodlivú pre psy: N-propyl-disulfid. Táto zlúčenina môže tiež spôsobiť srdcové arytmie alebo rýchle dýchanie a poškodenie obličiek. Z tohto dôvodu sa vyhýbajme surovej cibuľke alebo jedlám vyrobeným z cibule a cesnaku, aj napriek tomu, že menšie množstvá z cibule a cesnaku spôsobujú menší problém ako čokoláda.

Mliečne výrobky

Niektorí psy, ako aj mačky, môžu byť citliví na laktózu v mliečnych výrobkoch, ktoré môžu spôsobiť hnačku a žalúdočné kŕče, hlavne pri šteniatkach. Aj keď to nemusí platiť pre všetkých psov, stojí za to vyhnúť sa mliečnym výrobkom, najmä mlieku, jogurtu a kyslej smotany.

Surové mäso

Konzumácia surového mäsa môže mať škodlivé účinky ako na ľudí aj na psy. Nespracované mäsové výrobky môžu byť hostiteľom parazitov, ktoré môžu spôsobiť vážne žalúdočné problémy alebo gastrointestinálne choroby. To môže tiež viesť k zlyhaniu pečene a obličiek alebo žalúdočným problémom a môže to prispieť k problémom s imunitou a rozvoju rakoviny.

Ak Váš pes zjedol niektorú z vyššie uvedených zložiek a cíti sa zle, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára. Po zistení potravinovej intoleracie odporúčame Vám zabezpečiť potrebné krmivo:

Liečivé krmivo