5 vecí, ktoré by ste nikdy nemali dať svojej mačke

Mačky nie sú iba zvedavé, ale aj hltavé zvieratá. Jedia takmer všetko, čo im len dáte. Musíte však vedieť, že existuje veľa potravín, ktoré napriek mylným predstavám Vaša mačka vôbec alebo iba mierne môže ochutnať a konzumovať.

Teraz Vám ukážeme niektoré z týchto potravín.

Mliečné výrobky

Väčšina mačiek netoleruje laktózu vo svojom tele. Pretože ich žalúdky to nedokážu spracovať, môžu viesť k tráviacim problémom a hnačkám, najmä u zrelých mačiek.

Tuniak

Konzervovaný tuniak je ďalšou vecou, ktorá môže byť škodlivá pre mačky. Pravidelné kŕmenie môže viesť k podvýžive. Konzervované ryby na ľudskú spotrebu neobsahujú množstvo živín potrebných pre domáce zvieratá.

Hrozienka

Hrozno a hrozienka sú pre ľudí vynikajúcou a zdravou lahôdkou, ale mačkám môžu spôsobiť vážne problémy a otravu. Jedna hrsť hrozienky môže stačiť na to, aby mačka utrpela poškodenie obličiek. Ak Váš Miláčik náhodne konzumuje  hrozienky a do 24 hodín sa u nej objavia príznaky, ako je strata chuti do jedla, slabosť, bolesť brucha alebo pretrvávajúce zvracanie, ihneď sa obráťte na veterinárneho lekára.

Cibuľa

Rovnako ako u psov, neodporúča sa kŕmiť ani mačky cibuľou, pretože sulfoxidy a disulfidy, ktoré obsahujú, môžu poškodiť ich červené krvinky a z dlhodobého hľadiska môžu viesť k anémii.

Pečeň

Kuracia pečeň je lákavé sústo väčšine mačkám, je to tiež jedlo, ktoré by ste nemali alebo len mierne by ste mali dávať svojmu Miláčikovi. V skutočnosti nadmerný príjem pečene vedie k otrave vitamínom A, čo môže poškodiť svaly a kosti.

Ako vidíme, telá mačiek môžu byť citlivé na veľa vecí, ktoré my ľudia môžeme ľahko konzumovať a stráviť. Preto dávajte pozor na to, čo necháte na kuchynskom stole, aby Vaša mačka náhodou neochutnala niečo, čo môže spôsobiť žalúdočné problémy alebo ešte vážnejšie problémy.

Ak Vaša mačka zjedla niektorú z vyššie uvedených zložiek, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára. Po zistení potravinovej intoleracie odporúčame Vám zabezpečiť potrebné krmivo:

Liečivé krmivo