Ako sa máme starať o zuby mačky?

Mačky sú predátorské zvieratá, takže je veľmi dôležité, aby ich zuby boli silné a zdravé.

Mačiatka sa narodia bez zubov. Približne po dvoch týždňov začínajú mať prvé mliečne zuby, v celkovom počte 26. Mliečné zuby sú slabšie, menšie a tenšie. V tomto období ponúkame mačiatkam mäkké krmivo, lebo mliečný chrup im nedovolí hryzať tvrdé sústa. Po 3-4 mesiacov vypadávajú mliečné zuby a do 8 mesiacov mliečný chrup nahrádza s novými 30 trvalivými zubmi mačky.

Zdravé zuby, dobré zdravie

Ak má Vaša mačka zubný kameň, môže to spôsobiť zápal ďasien. Gingivitída je začiatkom ústneho zápalu, ktorý môže značne poškodiť kvalitu života našej mačky. Zápal v ústnej dutine ovplyvňuje pečeň, obličky a srdce mačky. Preto je veľmi dôležité, aby ste problém so zubami brali vážne a čoskoro začali liečbu. Samozrejme, najlepšia metóda je vždy prevencia.

Pravidelná kontrola

Je dôležité, aby sme často kontrolovali zuby našich domácich miláčikov. Zistenie zubnej protézy nie je tažké zistiť. Ak vidíme okolo zubov žltohnedú látku podobnú plaku, ktorú nevieme odstrániť pomocou zubnej kefky, je zubným kameňom.  

Problém je však často neviditeľný. Ak má mačka zlý dych, je podozrivý, že má problémy so zubným kameňom. Ak to uvidíte, vezmite mačku k veterinárovi. 

Zubný kameň my nevieme odstrániť, ale veterinár ho vie ľahko eliminovať. Zákrok ťažko tolerujú dokonca pokojné a disciplinované zvieratá, kvôli tomu musia trošku omráčiť mačku.

Prevencia

Pre všetky choroby je najdôležitejšou prevencia. Najlepšie je navyknúť už mačiatka na starostlivosť o ústnu dutinu. Môžeme nakupovať špeciálnu zubnú kefku a pastu pre mačky. Nikdy nepoužívajte zubnú pastu pre ľudí, lebo môžu obsahovať látky škodlivé pre mačky.

Aj počas odmeny môžeme urobiť veľa pre zdravie zubov mačky. Sú k dispozícii sústa, ktoré prirodzene čistia zuby. Existujú aj krmivá, ktoré sú špeciálne navrhnuté na prevenciu zubných ochorení mačky.