Granule vs. telesná hmotnosť psa

Prečo potrebujú psy rôznych veľkostí rôzne krmivá?

Na Zemi existuje len málo druhov zvierat, ktoré môžu vykazovať rovnaké rozdiely vo veľkosti tela ako psy. Výsledkom práce chovateľov psov sú  plemená, ktoré vážia len niekoľko kilogramov, zatiaľ čo iné plemená môžu dosiahnuť až 80-100 kg v čase, keď sú dospelé a úplne vyvinuté.

Medzi novonarodenými šteniatami nie sú také veľké rozdiely, ako sú diferencie vo väčších plemenách psov. Telesná hmotnosť psov malého vzrastu (Mini - do 10 kg) do 2 mesiacov veku môže byť aj 10-krát toľko, ako ich hmotnosť pri narodení, a ich dospelá hmotnosť bude až 20-krát viac. Ich vývoj je rýchly a relatívne krátky. Naproti tomu psy veľkého vzrastu (Maxi – 26-44 kg) sa vyvíjajú pomaly, ale do dospelosti dosahujú až sedemdesiatnásobok svojej pôvodnej hmotnosti.

Obrovské plemená (> 45 kg) sa vyvíjajú v dvoch etapách a ich vývoj je dlhý, ale začínajú starnúť skoro a väčšinou žijú krátko. V rôznych štádiách rastu majú psy rôzne potreby napr. vápnika, fosforu a energie. Ak tomu nebudeme venovať dostatočnú pozornosť, môžeme pozorovať vážne poruchy vývoja kostí, ktoré môžu viesť k abnormálnym stavom končatín, vážnym poruchám pohybového ústrojenstva a poškodeniu kĺbov.

Primeraná výživa prispôsobená rôznym veľkostiam tela by sa mala brať do úvahy aj v dospelosti, pretože požiadavky na jednotlivé živiny v tele sa budú líšiť. Môže byť odlišná rýchlosť metabolizmu, kapacita žalúdka absorcie krmiva, atď.

Konzistencia výživných granúl je tiež dôležitá, pretože hryzenie veľkých psov je silnejšie. Nemôžeme zanedbávať veľkosť výživných granúl, pretože malé psy nie sú schopné konzumovať krmivo, ktoré je určené pre veľkých psov. Na druhej strane, príjem krmiva bez žuvania sa môže zachytiť v pažeráku psov, čo predstavuje vážne zdravotné riziko. Môžu aj odmietnuť veľké granule, lebo pre psy malého vzrastu žuvanie týchto granúl znamená príliš veľké úsilie. Na druhej strane psy veľkého vzrastu potrebujú na žuvanie väčšie zrná. Pre nich nie sú prospešné malé granule, pretože ich zožierajú bez žuvania a výsledkom je strata prospešných fyziologických účinkov žuvania (čistenie zubov, ľahšia a lepšia stráviteľnosť, pocit sýtosti atď.).

Psy rôznych veľkostí tela čelia počas svojho života rôznym zdravotným rizikám. Niektorým z nich môže zabrániť správna výživa prispôsobená veľkosti tela. Ako napr. precitlivenosť kĺbov veľkých jedincov, ktorú je možné zmierniť použitím látok na ochranu kĺbov (glukozamín, chondroitín sulfát) v krmiva. Úspešne môžeme bojovať s problémami ústnej hygieny malých psov pomocou receptúry, ktorá bola vyvinutá na ochranu zdravia zubov.

Je tiež potrebné vziať do úvahy, že psy rôznych veľkostí tela majú rôznu rýchlosť starnutia, takže odporúčaná strava pre dospelých psov by sa mala meniť v rôznom veku, ktoré majú tiež odlišné zloženie. Takéto rozdiely môžu byť napr. v množstve antioxidantov, ktoré pôsobia proti predčasnému starnutiu buniek alebo dokonca v obsahu fosforu, ktorý zohľadňuje funkciu obličiek s klesajúcou kapacitou.

Najlepšie je kŕmiť svojho domáceho Maznáčika granulami „šitú na mieru” podľa veku, telesnej hmotnosti v dospelosti, špecifických potrieb a životného štýlu. Týmto spôsobom môžeme spomaliť tempo starnutia, zlepšiť kvalitu života psov a dokonca účinne zabrániť alebo spomaliť progresiu niektorých chorôb.

© Copyright ROYAL CANIN