Pomôžme mačkám prekonať horúčavy!

Hoci mačky milujú teplo a dobre ho znášajú, dlho trvajúce horúčavy zaťažujú aj ich organizmus. Čo by sme mali robiť, aby prekonali letné počasie v zdraví?

Čerstvá voda, viackrát denne 

Prvá najdôležitejšia vec je, aby ste zabezpečili čerstvú vodu mačke, ktorú aspoň dvakrát denne treba vymieňať. Voda by nemala byť ani ľadová ani studená, ale skôr príjemne chladná, lebo niektoré mačky sú citlivé na studenú  vodu. V niektorých prípadoch môžu aj ochorieť.  Ak sa mačka cíti zle  z tepla, môžete jej poskytnúť  mokrý studený obklad.

Menšie porcie, časté dávkovanie

V horúcom počasí je celkom normálne, že vaša mačka má menšiu chuť do jedla alebo stratí chuť do jedla. V horúcich letných dňoch sa krmivá v kapsičke ľahko pokazia, preto si dávajte pozor na optimalizáciu podmienok skladovania vlhkých krmív. Stravu  rozdeľte na menšie dávky, a zvyšok skladujte na chladnom mieste, najlepšie v chladničke. Ak ju mačka neskonzumuje, radšej ju vyhoďte a dajte jej čerstvé krmivo v menšej dávke. Dbajte aj na to, aby mačka mala k dispozícii aj suché granule, aby ich mohla papkať vtedy, ak nemá chuť na paštétu.  U mačiek v dôsledku horúčav  môžete pozorovať aj minimálne výkyvy telesnej hmotnosti , avšak po strate chuti do jedla je to normálne.

Ochladenie vonkajších aj vnútorných priestorov 

Je veľmi podstatné, že ak Vaša mačka často chodí von alebo je stále na dvore, treba jej zaistiť chladné miesto v tieni, kde sa môže skrývať počas celého dňa. Je tiež dôležité zabezpečiť  chladnejšie podmienky pre mačky aj v tom prípade, ak sú chované v byte. Pokiaľ je to možné, okná treba zatieniť, aby na nich nepálilo slnko pri sedení na parapete. Vhodné môže byť aj zabezpečiť klimatizáciu, avšak pri nadmernom použití treba dávať pozor na to, že môže nepriaznivo ovplyvňovať  zdravotný stav vášho domáceho miláčika.  

Hlasná, silná dýchavičnosť a intenzívne vyhľadávanie tieňa môžu byť varovnými signálmi úpalu. Ak pozorujete takéto správanie, skúste mačku schladiť pomocou mokrej handričky alebo uteráka telo a obráťte sa na najbližšieho veterinára, aby ste sa vyhli vzniku vážnejšieho problému.