Prečo je dôležitý pravidelný spánok pre mačky?

Všetci dobre vieme, že mačka približne 65% svojho života prespí. Je schopná spať denne aj 12 hodín, nepretržite aj 4-5 hodín. 

Určite Vás zaujíma, prečo potrebuje mačka toľko spánku, alebo sa len nudí?

Pre mačiatka a mačky je veľmi dôležitý spánok. Mačiatka si vyžadujú harmonický spánok, lebo počas neho vyrastajú a vyvíjajú sa. Kvôli tomu je veľmi podstatné, aby sa nedošlo k prerušeniu ich spánku. Dokonca aj dospelé mačky potrebujú rovnomerný spánok. Počas neho obnovujú svoju silu a získavajú energiu na aktívne hranie a lov. Preto je rozhodujúcou úlohou každého majiteľa domáceho maznáčika si vybrať adakvátne odpočívadlá pre mačky. Ak nebude vedieť nájsť svoje miesto, určite bude vyhľadávať iné možnosti pre spanie. Takže nebuďte prekvapený, keď ju nájdete vo Vašej posteli, na stoličke, gauči, chladničke alebo v práznej krabici. 

Akým podmienkam musí zodpovedať lôzko pre mačky?

  • Lôžko musí byť komfortné;
  • Má zabezpečiť pohodu;
  • Poskytovať bezpečnosť;
  • Teplé;
  • Príjemné na dotyk;
  • Na vzdialenom mieste;
  • Na pokojnom mieste;
  • Praktické;
  • Zaplatiteľné.

V každom prípade sa treba vyhnúť jasným a rušným miestam, aby Vaša mačka mohla v kľude relaxovať a spať. Ak bude umiestnená na pokojnom mieste a nikto sa jej nedotkne bude sa cítiť v bezpečí. Dajte pozor aj na to, aby mačka nebola presýtená. Treba jej zabezpečiť toľko krmiva, z čoho bude priemerne najedená a bude sa príjemne cítiť počas spania. 

Na základe fyzických vlastností mačiek vedci rozlíšili dve fázy spánku. Mačka je veľmi citlivá na hluky z externého, a preto počas ľahkého spánku sa rýchlo zobudí. Počas ľahkého spánku majú spomalené dýchanie, pulz a metabolizmus. Krvný tlak a teplota mozgu je znížená. V porovnaní s ľahkým spánkom, počas hlbokého spánku mačka má zvýšenú aktivitu mozgu, nerovnomerné dýchanie, pulz a krvný tlak. Hlboko spí po 10-30 minútach, stratí kontrolu nad svojimi svalmi a dokonca môže spadnúť aj z lôžka. 

Môže dôjsť aj k poruche spánku, ktorá môže viesť k vzniku rôznych skutočností. Problémy so spánkom môžu nastať po stresujúcich zážitkoch, ako je napríklad presťahovanie sa z jedného miesta na druhé. Po niekoľkých dňoch si však mačka zvykne na nové prostredie a jej spánok bude normalizovaný. Kvôli horúcemu počasiu môže spať aj dlhšie, ako pri normálnych okolnostiach. V každom prípade je však potrebné skontrolovať jej telesnú teplotu, ktorá by sa mala pohybovať medzi 38-39°C (pri mačiatkach 38,5-39,5°C). Ak si všimnete neobvyklé správanie u Vašej mačky, vyhľadajte lekársku pomoc.