Čo je spoločné medzi Garfieldom a našou mačkou?

Milujeme Garfielda. Jeho humor, jeho sarkasmus a dokonca aj skutočnosť, že nemôže oddolať vône lasagne. V Garfieldových príbehoch je veľa zábavy. Bohužiaľ, ak je naša mačka obézna, už to nie je taká zábavná. U mačiek, ako aj u ľudí môže obezita spôsobiť rôzne ochorenia. Spôsobuje vážne kardiovaskulárne problémy, gastrointestinálne poruchy, choroby kĺbov, ale aj cukrovku.

V mnohých prípadoch ich majitelia chcú ukázať len svoju lásku sústami. Mačky v podstate jedia toľko, koľko potrebujú pre svoje telo, ale keď im ponúkame pravidelné odmeny, systém sa zlyhá. Ďalším problémom je nedostatok pohybu. Mnohé mačky sú zamknuté v byte a trávia svoj čas medzi štyrmi stenami.

Vedeli ste, že dva kilogramy prebytku pre mačky predstavujú 18 kg nadváhy pri ľuďoch?

Ak je už naša mačka  obézna, existuje riešenie. Veľmi jednoduché. Mačka musí držať diétu. Nemali by ste podávať sústa medzi dvoma jedlami, lebo s tým môžete úplne zničiť diétu. Veľmi dôležitá je stupňovitá diéta. Mačky nemôžu hladovať, čo môže spôsobiť ťažké ochorenie pečene. Ak mačka niekoľko dní hladuje, môže sa dostať do vážnej situácie, ktorá môže ohrozovať jej život.

Všeobecne povedané, tuky sa dostanú z mastných zásob do pečene a stávajú sa lipoproteínmi (kombinácia bielkovín a mastných kyselín), ktoré budú hlavným zdrojom energie, pretože telo nedostáva energiu zvonka. Organizmus mačiek však nie je schopné na tento proces, tuky sa zostanú v pečeni, sú usadené, preto sa bude zhoršovať funkcia pečene. Pečeň napučí, krvný obeh sa ďalej znižuje a nemôže vykonávať svoje funkcie na tele. Ak sa taká mačka nedostane rýchlo k veterinárovi, nastanú sa veľmi vážne zdravotné problémy a dokonca to môže viesť k smrti!

Dôležité je aby diéta bola naplánovaná, ale najlepšie je konzultovať s veterinárom. Množstvo krmiva sa má postupne znižovať, kým nedosiahne odporúčanú dennú dávku. V našom webshope viete nakupovať krmivá (suché alebo vlhkéso znížením obsahom energie, ktoré nesmiete zmiešať iným krmivom. V každom prípade si prečítajte zoznam zložiek v krmive, aby ste zistili v akom pomere sú jednotlivé zložky. Bielkoviny zvlášť potrebuje mačka. Dospelé mačky kŕmte dvakrát denne. Pred sebou nemôže mať žiadne krmivo. Nenechávajte potravu dlhšie ako pol hodiny v miske, ak ju nekonzumovala. 

Počas diéty odmerajte mačku raz za týždeň. Diéta je optimálna, ak stratí 1,5% z telesnej hmotnosti každý týždeň. Je dobré pravidelne nosiť mačky na kontrolu veterinárovi, aby skontroloval zdravotný stav mačky.