Čokoláda a pes

Hneď na začiatku musíme povedať, že čokoláda a kakao pre Vášho Maznáčika sú NEBEZPEČNÉ a TOXICKÉ!

Čokoláda do psieho jedálnička určite nepatrí. Psy sú mäsožravce, milujú mäso, a kŕmiť ich čokoládou alebo inými sladkosťami je nerozumné a dokonca neprirodzené. Sladkosti obsahujú metylxantíny (theobromín a kofeín), ktoré sú schopné v žalúdočnom-črevnom trakte sa vstrebať. Odbúranie týchto látkov sa začína v pečeni a približne 10% sa vylúčia močom. Problém spočíva v tom, že vylučovanie teobromínu z organizmu psa je veľmi spomalené. Riziko pre psa záleží na druhu čokolády, veľkosti psa a skonzumované množstvo.

Druh čokolády

Sladkosti majú rôzny obsah teobromínu. Napríklad najvyššiu hladinu majú: kakao, horká čokoláda a čokoláda na varenie. Najnižší obsah teobromínu je v bielej a mliečnej čokoláde. 

Kakaové bôby: 14,53 mg/g

Čokoláda na varenie: 16,00  mg/g 

Polosladká čokoláda: 9,00 mg/g

Mliečna čokoláda: 2,00 mg/g

Horúca čokoláda: 0,4 mg/g

Biela čokoláda: 0,05 mg/g

Veľkosť psa

Pes veľkého plemena môže zožrať oveľa väčšie množstvo sladkostí, než sa u neho negatívne účinky ukážu. 

Množsto čokolády

Malé množstvo čokolády môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie alebo pes môže dostať hnačku, príznaky sa objavujú do 2-4 hodín po skonzumovaní čokolády. Potom sa vyskytnú príznaky, ako hyperaktivita, nadmerné močenie a pitie, alebo zrýchlená srdečná činnosť. Neskôr dochádza aj k zrýchlenému dýchaniu, objavuje sa namodralá farba slizníc alebo sa zvyšuje krvný tlak psa. V poslednom štádiu sa objavia známky ochorenia ako sú: hypertermia, svalová stuhlosť, nepravidelná činnosť srdca, kŕče, ktoré vedú k slabosti, zlyhaniu srdca, kóme a dokonca k smrti.  Iba 25 gramov čokolády môže stačiť k otrave psa s hmotnosťou 20 kg. Smrť nastáva do 12-36 hodín po poutiží toxického množstva čokoládového produktu.

Smrteľná dávka je:

Čokoláda na varenie: 7,0 g/kg živej váhy

Mliečná čokoláda: 60 g/kg živej váhy

Ak Váš Maznáčik pustí s chuťou do čokolády na varenie, riziko otravy je 10-krát vyššie ako u mliečnej čokolády.

Existujú také rasy, ktoré sú náchylnejšie?

Neexistuje konkrétna špecifikácia plemien, ktoré sú náchylnejšie ako ostatné plemená psov. Avšak preukázali, že obézne psy sú viac ohrozené, ktoré trpia obličkovou alebo srdcovou nedostatočnosťou. 

Opatrenia pri podozrení na otravu

U psíka do 4 hodín po skonzumovaní sladkosti je možné vyvolať zvracanie 3%-ným peroxidom vodíku, alebo veterinár vykoná výplach žalúdku. V tomto prípade psík nesmie zvracať a musí byť zatiaľ bez klinických príznakov otravy. Akonáhle sa objavia klinické príznaky, vyhľadávajte lekársku pomoc.

Čokoláda hrozí aj mačkám?

Sladkosti sú rovnako toxické aj pre mačky. Avšak otrava im tak nehrozí, lebo sladkosti ich nelákajú až tak, ako napríklad psov. 

Ak by ste radi nakupovali Maznáčikovi pochúťky, tak Vám odporúčame vitamínové sústa s čokoládovou príchuťou, ktoré nie sú škodlivé pre Vášho psa.

TRIXIE SCHOKO DROPS