Dajte si pozor na mačku, aby nevypadla z okna!

Dnešnej dobe nemusíme mať dom so záhradou, aby sme mohli mať domáceho maznáčika. Ak bývame v paneláku, musíme vykonať  určité bezpečnostné opatrenia pre bezpečnosť našej mačky. 

Mačky sú veľmi zvedavé zvieratá, a zároveň milujú vysoko položené miesta, kde môžu vidieť všetko. Mačka sa v byte môže začať skoro nudiť. Ak ju chcete zabaviť, mali by ste jej zabezpečiť hračky, škrabadlá a mačací nábytok. Samozrejme, tým ste ešte nevyriešili hlavný problém, ale s vhodným mačacím zariadením môžete trochu odviesť pozornosť vášho obľúbeného zvieratka od nebezpečenstva okien.

Ako padá mačka?

Nepopierateľnou skutočnosťou je, že ak mačka vypadne z okna, s väčšou pravdepodobnosťou prežije pád, ako napríklad pes alebo človek. Svaly a nervový systém mačky umožňujú prežiť aj extrémne situácie. Možno z toho je odôvodnený výrok, že mačky majú deväť životov. Počas pádu vie, ako má správne držať svoje telo. Najprv smeruje hlava nadol a potom nohy a celé telo. Na zem spadne s prehnutou chrbticou čím utlmí dopad. 

Na to, aby sa dostala do ideálnej polohy, musí spadnúť z výšky 12 metrov. Z tohto dôvodu je nízko položené okno často nebezpečnejšie, ako okno položené na vyššom poschodí.

Mačky sa radi pozerajú von oknom, ktoré keď zostane otvorené, bez akýchkoľvek  problémov môžu z neho vyliezť. Na plastovej alebo kovovej parapete sa však ani najchytrejší akrobat nedokáže zachytiť. Stačí iba jeden vták, ktorý môže rozptýliť pozornosť mačky a nehoda sa už aj stane. 

Predísť takejto skutočnosti môžete namontovaním sieťky na každé okno, ktoré necháte otvorené na vetranie. Na sieťke nesmú byť také diery, z ktorej mačka vie vystrčiť svoju hlavu. Pri čistení okien, zatvorte Vašu mačku do inej miestnosti a buďte opatrný pri vetraní.

Mali by ste vedieť, že mačky sa nepoučia z možného pádu, takže ako náhle sa zotavia z prvého pádu, aj keď získali nejaké zranenia, nebudú sa báť od ďalšieho dobrodružstva. 

Šance na prežitie z pádu sa môžu výrazne zvýšiť tým, že čo najskôr ju zoberiete k veterinárovi.

Samozrejme najlepšie je, ak ku pádu ani nedôjde. Pamätajte si, že mačky v prirodzenom prostredí neležia vyššie ako sú stromy a deväť životov sem alebo tam, často sa nevedia sami vrátiť na zem bez pomoci!