Pes v meste

Najdôležitejším spoločným programom psa a majiteľa je denná prechádzka. Vyhovujúce cvičenie je obzvlášť dôležité pre psov, ktorí žijú v byte a moderný mestský život sa stále viac snaží adaptovať tieto potreby psa. 

V súčasnosti nie sú neobvyklé obchody, kluby alebo reštaurácie, do ktorých môžete vtsúpiť so psom. Existujú však určité pravidlá, písomné aj nepísané, ktoré musia vedieť chovatelia, aby fungovalo bezpečné a mierové spolužitie. Musia byť dodržané v maximálnej možnej miere. V nasledujúcom článku sme zhromaždili niekoľko dôležitých informácií o udržiavaní Vášho psa v meste!

Vôdzka alebo postroj?

Vôdzka pre psov sa odporúča iba pre dobre disciplinovaných, ktorí sú oboznámení s mestským prostredím

Postroj je bezpečnejší pre začínajúcich majiteľov a bezpečnejší pre šteniatka. Pomocou postroja ho vieme ľahšie ovládať v konkrétnych situáciách a Váš pes môže pohodlnejšie dýchať, ako keď používate vôdzku.

Beh so psom v teréne.

U psov chovaných v byte cvičenie nie je len chôdzka na vodítku, ale aj aktívne cvičenie, ktoré prispieva k udržaniu zdravých a silných svalov a kostí nášho domáceho Maznáčika. V mestskom prostredí však musíme zaistiť, aby náš Maznáčik nebehal bez vodítka, lebo premávka a ľudia sú potencionálnym nebezpečenstvom a môžu viesť k vážnym nehodám.

Na tento účel existujú v meste špeciálne určené miesta, ktoré sú akýmsi spoločenským priestorom, kde náš štvornohý Miláčik môže cítiť potrebu pohybu, kde sa stretáva s ostatnými psami v tejto oblasti, spoznáva priateľov a spoločne si užíva slobodu.

Dajte si pozor na ostatných!

Hovorí sa: Mesto patrí každému. Toto je základná pravda, ktorú si musíme ako majitelia psov stále uvedomovať. Je dôležité, aby sme pri chôdzi vždy dodržiavali pravidlá a nikdy nezasahovali do súkromia ostatných. Špeciálne miesta určené na beh so psom môžeme používať, ak sme sa dohodli s druhým majiteľom, že naši psy budú hrať spolu. Po domácom Maznáčiku vždy pozbierajme trus a nikdy nezabudnite použiť náhubok, ak je to potrebné (napr. na MHD).