Posilnenie chrupaviek pre bezbolestné starnutie

Ochrana kĺbov a chrupaviek je dôležitá nielen pre nás, ale aj pre našich domácich Maznáčikov. Len sa zamyslite nad tým, aká veľká je ich potreba pohybu - najmä pre psov veľkého vzrastu. Je pochopiteľné, že chrupavky sa opotrebúvajú, psy prežívajú intenzívnejšiu bolesť a sú nútení prejsť zo živého, aktívneho a bežiaceho životného štýlu na pomalý a lenivý spôsob života.

Prečo je dôležitá ochrana kĺbov a chrupaviek psov? 

Tkanivo chrupavky zabezpečuje pružné nasadenie koncov kostí. Kvôli ich aktívnemu životnému štýlu sú  vystavené značnému napätiu - deň čo deň. Kým organizmus zvierat je v podstate oveľa silnejší ako tá naša a ich kĺby sú určené na dlhý život, časom strácajú elasticitu, preto sú menej schopní plniť svoju funkciu. Samotná chrupavka v tomto čase nebolí, ale pohyb kĺbov môže byť bolestivý, ak je chrupavka poškodená alebo opotrebovaná.

Koreňom tohto problému je pomalá regenerácia

Jedným z problémov chrupaviek je to, že sa veľmi ťažko regenerujú, preto by sa im mala venovať zvláštna pozornosť  pre zachovanie ich flexibility. Najefektívnejšie riešenie v tomto prípade je prevencia, ktorá má mnoho možností.

Naše domáce zvieratá veľkého vzrastu zvyčajne žijú 10-16 rokov, ale ich kostra a kĺby sú vyčerpané vekom. Môžeme minimalizovať alebo úplne odstrániť problém dávkovaním posilňovačov chrupaviek v správnom čase. Ako chovateľ môžeme súhlasiť s tým, že je veľmi ťažké vidieť nášho Maznáčika, kedy by chcel behať, ale napriek bolesti nedokáže.

Starajme sa o našich múdrych psov

Väčšina doplnkov na výživu obsahuje extrakty z novozélandských zelených mušlí, ktoré pomáhajú priviazať tekutinu pre chrupavky, čím umožňuje ľahší pohyb kĺbov s menším trením.

Dnes si môžete vybrať z najrôznejších produktov, ale niektoré psy si všimnú malú tabletku všade a nezjedia ju. Môžete vyskúšať rôzne triky, ako napríklad jej schovanie do maškrty za odmenu, salámy alebo do krmiva, avšak ani to nepomôže. To však neznamená, že ich nemôžeme obalamutiť. Mali by ste vybrať sirupovú verziu pre vynaliezavých psov.